🏅 Ceny We Włoszech 2018

Tanie apartamenty i apartamenty we Włoszech. Niedrogie alternatywy znajdują się w południowych Włoszech. Możesz znaleźć niedrogie zakwaterowanie na "skarpecie" tak zwanego "włoskiego buta" - Kalabrii. Jedną z zalet regionu są ceny. Sprzedam mieszkanie we Włoszech, na ciepłym brzegu morza, w tej okolicy można bardzo tanio. Zakup nieruchomości we Włoszech jest zasadniczo prostym procesem, ale na obcokrajowca, który nie jest zaznajomiony z lokalnymi warunkami, czyha wiele pułapek. Istnieją bowiem pewne cechy szczególne, które sprawiają, że procedura ta różni się znacznie od tego, do czego przywykliśmy w innych krajach europejskich. Jeśli rozważacie wakacje we Włoszech, to wpis „Loty do Włoch 2018” na pewno Wam się to przyda. Pamiętajcie, aby sobie dokładnie zweryfikować już pod kątem interesujących Was dat wylotu. Analizujcie wszystko. Nawiązując do ubiegłorocznego wpisu: Planując wypoczynek we Włoszech dokładnie sprawdzajcie możliwości transportu. Ubezpieczenia samochodowe odpowiedzialności cywilnej, OC we Włoszech (Responsabilità Civile Autoveicoli – RCA) wciąż są dużo droższe od średniej europejskiej. Co prawda w latach 2012-2017 ceny nieco spadły ze względu na większą konkurencję i redukcję wypadków, jednak eksperci sygnalizują, że już pod koniec 2017 ubezpieczenia znów podrożały średnio o około 2% W przypadku, gdy włoską rezydencję podatkową nabędzie przykładowo żona podatnika, kwota ryczałtowego podatku wyniesie dla niej 25.000 EUR. Łącznie małżonkowie będą zatem zobowiązani do zapłaty na rzecz włoskiego fiskusa 125.000 EUR podatku. Opisywany reżim podatkowy znajduje zastosowanie także w sytuacji, gdy dochody oraz Produkcja ziemniaków w regionie Emilia-Romagna, który jest jednym z głównych rejonów uprawy we Włoszech, spadła o 25–30% względem poprzedniego roku. Spowodowało to znaczący wzrost cen 1 kg ziemniaków, przy popycie utrzymującym się na stałym poziomie. Wysokie ceny rekompensują więc producentom niższy plon. Odkryj prawdziwe koszty życia we Włoszech dzięki TravelTables. Nasz kompleksowy i łatwy do odczytania raport zawiera wiele przydatnych notatek i odniesień, które pomogą Ci mądrze planować budżet i maksymalnie wykorzystać czas spędzony w tym pięknym kraju. Poniżej zestawienie cen we Lwowie z początku 2017 roku. Kurs ukraińskiej hrywny przyjęty został na poziomie 100 hrywien ukraińskich = 15,14 zł. Obecnie – kwiecień 2018 – 100 UAH kosztuje 12,87 więc ceny w sklepie Silpo we Lwowie są jeszcze niższe w przeliczeniu na złotówki. Pausa Italia - blog o Włoszech: Jak się mi mieszka we Włoszech? Sprawozdanie z przeprowadzki. Jak się mi mieszka we Włoszech? Sprawozdanie z przeprowadzki. Cóż, ciężko mi uwierzyć, że to aż cztery miesiące temu dopinałam walizkę i opuszczałam moją szarą Warszawę, aby zamieszkać na wiecznie słonecznej Sycylii. MOpRD. 16 maja 2017 Włochy to kraj, którego chyba nikomu reklamować nie trzeba. To jedna z najpopularniejszych na świecie destynacji turystycznych. Do słonecznej Italii warto się wybrać bez względu na porę roku – oczywiście zawsze mając ze sobą odpowiednią ilość pieniędzy. Walutą obowiązującą we Włoszech jest euro. 1 EUR to ok. 4,22 zł. Trzeba nastawić się na wydatki większe niż w Polsce – praktycznie wszystko jest droższe. Podstawowe artykuły spożywcze najbardziej opłaca się kupować w marketach takich jak Penny, Billa czy Conad. Poniższe zestawienie prezentuje orientacyjne przykłady cen we Włoszech. Ceny podstawowych produktów spożywczych w sklepach – bochenek chleba – 2,50 EUR, – kajzerka – 0,20 EUR, – bagietka – 0,60 EUR, – kostka masła 200 g – 1,80 EUR, – jajka 10 szt. – 1,76 EUR, – mleko 1l – 1,50 EUR, – woda mineralna 1,5l – od 0,40 EUR, – szynka parmeńska 1 kg – 35,00 EUR, – szynka crudo 1 kg – 30,00 EUR, – krewetki 1 kg – od 16,00 EUR, – filet z tuńczyka 1 kg – 18,00 EUR, – mozzarella 125 g – 1,50 EUR, – pesto 140 g – od 1,70 EUR, – ryż 400 g – 1,00 EUR, – makaron 400 g – od 1,65 EUR, – filet z kurczaka 1 kg – 8,00 EUR, – wieprzowe mięso mielone 1 kg – 6,00 EUR, – olej roślinny 1l – 2,80 EUR, – kawa 250 g – od 2,50 EUR, – herbata 20 torebek – 2,00 EUR, – cukier 1 kg – 1,00 EUR, – oliwa Monini Extra Virgin – 4,50 EUR, – ser żółty 1 kg – od 10,00 EUR, – oliwki 100 g – od 1,00 EUR, – ser feta 200 g – 2,40 EUR, – ogórki kiszone 0,5 kg – 4,00 EUR. Ceny warzyw i owoców – pomidory 1 kg – 1,45 EUR, – ogórki 1 kg – 1,30 EUR, – ziemniaki 1 kg – 1,00 EUR, – brzoskwinie 1 kg – 1,40 EUR, – arbuz 1 kg – 1,20 EUR, – fasolka szparagowa 1 kg – 1,60 EUR, – melon 1 kg – 4,00 EUR, – wiśnie 1 kg – 4,00 EUR, – marchew 1 kg – 1,00 EUR, – główka sałaty – 1,40 EUR, – banany 1 kg – 1,98 EUR, – cukinia 1 kg – 1,50 EUR. Ceny w lokalach – espresso – od 1,00 EUR, – pizza – od 5,00 EUR, – zestaw kawa i rogalik – 3,00 EUR, – mała porcja frytek – 2,50 EUR, – kebab – 6,00 EUR, – spaghetti – od 7,00 EUR, – stek – od 22,00 EUR, – kawa latte – od 2,00 EUR, – piwo 0,33l – od 3,00 EUR, – porcja tiramisu – od 3,00 EUR, – panini – od 5,00 EUR, – bruschetta – od 3,00 EUR, – kieliszek wina – od 2,00 EUR, – calzone – od 9,00 EUR, – drinki – od 6,00 EUR, – gnocchi z sosem pomidorowym – od 7,00 EUR, – zupa krem ze szparagów – od 3,00 EUR, – gałka lodów – od 1,00 EUR. Ceny – inne – benzyna 1l – ok. 1,60 EUR, – olej napędowy 1l – ok. 1,40 EUR, – jednorazowy bilet na vaporetto (tramwaj wodny) – 7,00 EUR, – bilet jednorazowy przesiadkowy – od 1,00 EUR, – doba bez śniadania dla 2 osób w hotelu 2-gwiazdkowym – 50,00 EUR, – waciki do demakijażu – ok. 2,20 EUR, – talerzyki plastikowe jednorazowe – 2,40 EUR. Zobacz Również Komentarze Wyjazd do Włoch dla wielu osób wciąż kojarzy się z luksusem. Nie każdego rodaka stać na wyjazd do Rzymu, wakacje w Wenecji czy obiad w Portofino, nie znaczy to wcale że zwykły Polak nie może pojechać do Włoch! Czy we Włoszech jest drogo? Nie jest! Jeśli zastanawiacie się czy jechać do Włoch ale boicie się cen w sklepach to nie macie czego. Oto ceny we Włoszech 2021. Ile kosztują zakupy? Jakie są ceny w jedzenia w sklepach, restauracji czy pamiątek? Oto nasze zestawienie cen we Włoszech i kosztów życia. Wcale nie jest drogo. Ile kosztuje życie we Włoszech? Czy życie we Włoszech jest drogie? Jeden włoski pizzaman powie tak, drugi nie. Wszystko zależy od regionu w którym będziecie mieszkać – czym innym jest Lombardia czym innym Basilicata. Porównując najdroższy i jeden z najtańszych regionów Włoch: Lombardię i Sycylię, możemy wysnuć następujące wnioski: żywność w Mediolanie potrafi być o około 30-40% droższa niż w Katanii. Na przykład pomarańcze są ponad 2 razy droższe – 1 EUR za kg w Katanii 2,5 EUR za kg w Mediolanie. Ser kosztuje o około 60% więcej (8 EUR do 14 EUR), za to woda jest tańsza na północy i butelka 1,5 l kosztuje o 30% mniej w Lombardii. Ogólna zasada jest taka, że im bardziej na południe Włoch tym na ogół taniej. Ile średnio kosztują noclegi we Włoszech? Najpopularniejsze hotele 3-gwiazdkowe, ze śniadaniem to wydatek od 240-300 PLN za dobę dla dwóch osób w centrum. Apartamenty kosztują mniej w zależności od ilości osób jaka znajdzie się w mieszkaniu – możecie znaleźć mieszkania w cenie 300-500 PLN za dobę dla 5 osób, w tym niestety ktoś będzie musiał spać na kanapie. Wille w sezonie nad wybrzeżem to koszt od minimum 2 000 PLN za dobę, jednak mowa o dużej willi z wieloma sypialniami, basenem i parkingiem. Jeśli szukacie fajnych ofert noclegu, zobaczcie Polskie Noclegi we Włoszech. Przygotowano tam dla Was specjalną ofertę promocyjną. Możecie też poszukać wynajmu na Airbnb. Ceny w restauracjach we Włoszech Ceny pizzy w średniej klasie restauracji lub Tratorii to od 5-6 EUR za margeritę do 12-13 EUR za specjalne pizze – średnio pizzę będziecie mogli kupić za około 8 EUR. Pasty (makarony) to wydatek od 5 EUR za najtańsze opcje w Apulii lub Sycylii (np. orchiette z sosem pomidorowym i serem), przez 8-9 EUR za tradycyjny makaron do 20-30 EUR za specjalne pasty jak np. tagiatelle z truflami. Obiad w dobrej restauracji kosztuje od 50 EUR w górę za 2 osoby. Wykwintne lokale wysokiej klasy takie Rome Cavalieri w hotelu Astoria w Rzymie czy Oro w Wenecji są nieco droższe, ale jeśli szukacie cen we Włoszech to pewnie i tak nie zawitacie w ich progi. Tu przyjdzie zapłacić nieco więcej nawet w granicach 100-200 EUR od osoby. Kawa w kawiarniach kosztuje od 0,80 EUR za espresso do 2 EUR za cappuccino – różnice tutaj nie są duże. Wyjątkiem są najsłynniejsze kawiarnie świata takie jak na przykład Cafe Florian w Wenecji, ale tu raczej nie spotkacie Polaków. Wino domowe kosztuje od 5 EUR za 1l karafkę do nawet 25 EUR za karafkę. Ceny usług we Włoszech Przemieszczanie się po Włoszech nie jest drogie, ceny taksówek za 1km to około 1 EUR na południu i EUR na północy. Usługi fryzjerskie to około 60 EUR za koloryzację lub 10 EUR za golenie brody u barbera w Bari, combo broda + włosy kosztuje około 25 EUR. Wyjście do kina, to cena około 8,50 EUR za bilet a karnet na siłownie to wydatek 50 EUR. Ceny pamiątek we Włoszech Cena za mały magnes to około 1 do 3 EUR, w zależności od tego czy kupicie chiński czy robiony na miejscu. Tak samo jest z brelokami, wisiorkami i otwieraczami do piwa. Lokalne pamiątki i rękodzieła są już zdecydowanie droższe, apulijska ceramika startuje od 10 EUR za figurkę, sycylijskie marionetki kosztują od 10 do nawet 100 EUR. Ceny w sklepach we Włoszech We Włoszech pełno jest znanych Wam sklepów takich jak Lidl czy Carrefour, są też jednak te bardziej lokalne jak Coop czy Esselunga. Ceny w nich różnią się w zależności od regionu, ale ogólne promocje często są ogólnokrajowe. Przykłady cen produktów w roku 2020 we Włoszech. Ceny serów, mięs i wędlin we Włoszech Pierś z kurczaka – 4,60 EUR za kg Mozarella – EUR za kg Ser Straciatella – EUR za kg Bastone di Salame – 6,76 EUR za kg Mortadella di Bologna – 11 EUR za kg Taleggio – 11 EUR za kg Łosoś filet – 9 EUR za kg Prosciutto crudo – 14,60 EUR za kg Salame Milano – 21 EUR za kg Ventricina Calabrese Picante – 12 EUR za kg Ricottine – EUR za kg Mascarpone – EUR za kg Ceny Napojów we Włoszech Piwo butelkowane – EUR za 6 butelek Słodki napój gazowany – 0,99 EUR za 1,75l Coca-Cola – 6 EUR za 16 puszek Ceny Słodyczy we Włoszech Płatki owsiane Corn Flakes – EUR za kg Nutella B-ready – EUR za 10 sztuk Ciastka maślane – EUR za kg Czekolada Nestle – 1 EUR za tabliczkę Ciastka Mulino Bianco czekoladowe – za kg Opakowanie Baci – 30 EUR za kg Oreo – 1 EUR za opakowanie Czekolada Lindt klasyczna – EUR za tabliczkę 100g Ciastka Loacker – 11 EUR za kg Ceny wina i alkoholi we Włoszech Aperol – 8 EUR za butelkę 0,7l Campari – 11 EUR za butelkę 0,7l Alagna, Marsala Fine 1 l – 4 EUR za 1l Mionetto, Valdobbiadene Prosecco DOCG 75 cl – 8 EUR za 0,75 l Dogarina, Prosecco Superiore Valdobbiadene Brut 75 – 7,40 EUR za 0,75l Viticoltori Arquatesi, Gutturnio 75 cl – 4 EUR za 0,75l Castello Banfi, Rosso di Montalcino DOC 75 cl – 10 EUR za 0,75l G. Verdi, Lambrusco 75 cl – 3 EUR za 0,75l SìPuro, Chianti 75 cl – 7 EUR za 0,75l Marcello, Lambrusco dell’Emilia IGP vino spumante rosso dry 75 cl – 7,60 EUR za 0,75l Averna, Amaro Siciliano 70 cl – 11 EUR za 0,7l Cantine di Dolianova, Dolia Monica di Sardegna DOC 75 cl – 3,79 EUR za 0,75l Ferrari, Demi-Sec Trentodoc 75 cl – 15 EUR za 0,75l Cantina Bolzano, Sauvignon 75 cl – 11 EUR za 0,75l Nonino, Grappa Tradizione 100 cl – 18 EUR za 1l Wyborowa wódka – 9 EUR za 0,70l Pasqua, Pinot Chardonnay delle Venezie 75 cl – 4,30 EUR za 0,75l Ceny makaronu i ryżu we Włoszech Barilla Penne – od EUR za kg Gran Gallo, Risotti riso Carnaroli 1 kg – 4 EUR za 1kg Risotto tani ryż – 2 EUR za 1kg Ceny oliwy we Włoszech Monini, olio extra vergine di oliva Classico 1 l – 7 EUR za 1l Costa d’Oro, Extra olio extra vergine di oliva 1 l – 6 EUR za 1l Carapelli, il Nobile olio extra vergine di oliva 1 l – 9 EUR za 1l Il Cicalino Toscano, olio extra vergine di oliva IGP 500 ml – 8,39 EUR za Bonamini, olio extra vergine di oliva Veneto Valpolicella 750 ml – 12 EUR za Zobacz także Po powrocie z wakacji czas na podsumowanie – jakie są ceny we Włoszech i ile trzeba wydać na urlop w kraju pizzy? Nie wiem jak Ty, ale ja bardzo lubię czytać takie wakacyjne podsumowania kosztów, jakie pojawiły się niedawno na blogu Magdy (Finanse na obcasach) czy Dany (Kobiece finanse). Zawsze dzięki takim podsumowaniom kosztów można oszacować, ile kosztowałby nas podobny wyjazd, można podpatrzeć fajne pomysły na podróże. Dlatego ja też podzielę się informacjami o niektórych kosztach, związanych z moim urlopem. Będzie też trochę zdjęć i info o tym, co we Włoszech fajnego udało nam się zobaczyć 🙂 Kilka atrakcji, które udało nam się zobaczyć we Włoszech Południowe Włochy – jak zaplanowaliśmy urlop Ponieważ tegoroczny urlop był dla nas jednocześnie podróżą poślubną, zdecydowaliśmy się na niezbyt oszczędny wariant noclegów w hotelach ze śniadaniami. Zarezerwowaliśmy noclegi w 6 miejscach – Padwie, Weronie, Bergamo, Mediolanie, Genui i Florencji. Do Włoch pojechaliśmy swoim samochodem (diesel) i przez dwa tygodnie przejeżdżaliśmy z miasta do miasta, nocując przeważnie po 2 noce w jednym miejscu. Ponieważ Włochy to zachód, a zachód jest drogi, zdecydowaliśmy się oszczędzać na jedzeniu, ale nie oszczędzać na wstępach do atrakcji turystycznych – wychodząc z założenia, że pewnie nieprędko (o ile w ogóle) wrócimy w te miejsca. Nasze obiady składały się więc przeważnie z pizzy i makaronów – co jest najtańszą opcją we Włoszech, choć nie tak znowu tanią, o czym za chwilę. Ceny we Włoszech Zanim przejdę do konkretów, muszę powiedzieć, że ceny między poszczególnymi miastami na południu Włoch nie różniły się tak bardzo. Kilka osób straszyło nas, że w Wenecji i Florencji jest drogo, a tymczasem Wenecja aż tak straszna nie była, zauważalne różnice były właściwie tylko jeśli chodzi o noclegi. Ale przejdźmy do cen. Jedzenie i picie we Włoszech: pizza (wielkość dla jednej osoby), pizzeria lub restauracja w centrum miasta – 6-10 euro spaghetti lub inny makaron w restauracji w centrum miasta – 7-12 euro desery (tiramisu, panna cotta) w knajpie – od 5 euro za porcję woda w knajpie – 2-4 euro za litrową wodę piwo w knajpie – 3-5 euro za pół litra wino w knajpie – od 4-5 euro za kieliszek woda mineralna w sklepie – od 1,2 euro za 1,5 litra lody gałkowe – 2,5 za dwie gałki – co ciekawe, rzadko można kupić jedną gałkę, ale gałki są naprawdę spore i pyszne pizza sprzedawana na ulicy na kawałki – ok. 5 euro za kawałek (ok. 10×10 cm) nakrycie – 1-3 euro – to coś, co najbardziej nas zaskoczyło, opłata za nakrycie doliczana za osobę do każdego rachunku. Czyli płacisz np. 10 zł, a jeszcze nic nie zjadłeś 🙂 Jedzenie we Włoszech. Pizza z owocami morza naprawdę robi wrażenie! Paliwo i opłaty drogowe we Włoszech: diesel – 1,55-1,7 euro za litr benzyna – ok. 1,7 za litr (tu mogę się mylić o kilka centów, bo tankowaliśmy olej) parkingi w centrach miast – 1-3 euro za godzinę. Na same parkingi podczas wyjazdu wydaliśmy 419 zł 😀 parking hotelowy – większość udało nam się znaleźć za darmo, ale jeden parking hotelowy kosztował 14 euro za dobę autostrady – niestety płatne za każdy przejechany odcinek, nie ma winiet. Dla przykładu za drogę powrotną do Polski, czyli odcinek od Florencji do granicy, ok. 465 km, cały czas autostradą zapłaciliśmy 36,10 euro. Przez dwa tygodnie w autostradowych bramkach zostawiliśmy 729 zł (licząc winiety czeskie i austriackie, które potrzebne są podczas jazdy do z i Włoch). metro – jeździliśmy nim w Mediolanie (1,50 euro za bilet, którym można było jeździć 2 liniami, kilkanaście stacji) i w Genui (1,60 – metro ma tam tylko kilka stacji). Atrakcje, zwiedzanie. Co warto zwiedzić we Włoszech? Atrakcji zaliczyliśmy naprawdę sporo, bo w sumie odwiedziliśmy aż 10 włoskich miast – Lido di Jesolo, Padwę, Wenecję, Weronę, Bergamo, Mediolan, Turyn, Genuę, Pizę i Florencję. Mieliśmy kilka atrakcji obowiązkowych, zaplanowanych wcześniej, ale czasem plan zwiedzania układaliśmy dopiero na miejscu. Przykłady niektórych cen atrakcji i kilka słów o miejscach, które warto w południowych Włoszech zobaczyć: Tropicarium Park w Lido di Jesolo – wielkie akwarium z pingwinami, kilkoma gatunkami rekinów i największymi żyjącymi w niewoli krokodylami nilowymi (samiec ma 44,5 metra, samica 3,5). Wstęp: 20 euro od osoby. Moim zdaniem świetna atrakcja, warto zobaczyć. Pingwiny były przesłodkie! Wejście do dzwonnicy na Placu Świętego Marka w Wenecji – 8 euro za osobę. Wszystkie wejścia na wieże i dzwonnice kosztują podobnie. Przepłynięcie gondolą po kanałach w Wenecji – 80 euro za osobę. Zrezygnowaliśmy 😀 Wenecja to jedno z najpiękniejszych miast, w jakich byłam. Movieland w okolicach Werony – filmowy park rozrywki – 25 euro za osobę. Rewelacyjne miejsce, spędziliśmy w nim 8 godzin, poza tradycyjnymi atrakcjami jak w każdym parku rozrywki (kolejki górskie, karuzele itp.) był też pokaz iluzjonisty (świetny!), pokaz „Rambo” z efektami specjalnymi jak z filmu – w sumie o samym Movielandzie można napisać osobny wpis 😉 To jedna z moich ulubionych atrakcji i zdecydowanie jest warta tych pieniędzy (płacisz za wstęp i z atrakcji korzystasz tyle razy ile chcesz). Pokaz Rambo w Movielandzie wymiatał! wejście na stadion San Siro w Mediolanie – 17 euro za osobę. Jeśli nie jesteś prawdziwym fanem Milanu albo Interu – raczej będziesz zawiedziony, bo bilet wstępu obejmuje tylko wejście do szatni, przejście na murawę (ale na samo boisko już nie wchodzisz), na trybuny i wstęp do biednego muzeum obu klubów. Za 17 euro? Trochę drogo. interaktywne muzeum Mondo Milan – 15 euro za osobę – muzeum klubu piłkarskiego, też drogi wstęp, ale to zupełnie inne muzeum, pełne ekranów, na których możesz poczytać historię wszystkich graczy, trenerów, pełne filmików z ważnych akcji itp. Tomek, kibic Milanu, był zachwycony. wycieczka objazdowa po Mediolanie, tzw. hop-on, hop-off bus – 25 euro. Po Mediolanie jeżdżą 3 linie takiego busa i za 25 euro można jeździć nimi w kółko przez 48 godzin. Oczywiście tylko w godzinach, w których kursują. Ale warto, bo można zobaczyć całe miasto z góry, posłuchać o najważniejszych budynkach (dają słuchawki z przewodnikiem w kilku językach). Zoo Safari w okolicach Mediolanu – 17 euro za osobę – kolejna z naszych obowiązkowych atrakcji, niesamowite wrażenie – jeździsz własnym autem, a do okna zagląda Ci nosorożec, a za chwilę przejazd blokuje struś, który sobie akurat przechodzi na drugą stronę. Do tego jeszcze pokaz tresowanych ptaków – od sów po bociany. Świetna atrakcja. Zwierzęta na wyciągnięcie ręki w zoo safari wstęp na tor Formuły 1 w Monzy – 5 euro. Tu nie ma żadnego muzeum ani planu zwiedzania, możesz po prostu wejść na teren toru i na trybuny. Co ciekawe, tor znajduje się w parku, do którego można wjechać samochodem, na teren samego toru też pozwolono nam wjechać. Akurat dwa dni wcześniej było na tym torze Grand Prix – bilety od 250 euro 🙂 Muzeum Motoryzacji w Turynie – 8 euro za osobę. Widząc cenę w internecie i znając już inne ceny włoskich atrakcji trochę się baliśmy, że muzeum za tą cenę będzie słabe, ale było świetne. Dziesiątki starych samochodów, od pierwszych modeli Fiata do aut z targów z ostatnich lat, na 3 pietrach, do tego ekspozycje silników, kół i innych podzespołów, o których kompletnie nic nie wiem 🙂 Muzeum naprawdę warte odwiedzenia. Akwarium w Genui – 24 euro. Świetne, wielkie akwaria, w których pływają rekiny, pingwiny, manaty, foki, delfiny, do tego pokaz delfinów i całe mnóstwo mniejszych ryb i innych morskich żyjątek. Dla takich freaków jak my, którzy zaliczają zoo w każdym mieście – atrakcja obowiązkowa! Pokaz delfinów i wielkie akwaria w Genui Galeria Uffizi we Florencji – 11 euro – jeśli ktoś bardzo lubi sztukę, można zapłacić, jeśli średnio, radzę sobie darować. Ja się wynudziłam, oglądanie obrazów to jednak nie jest to, co lubię najbardziej. kościoły, katedry – 6-10 euro. Za wstępy do katedr przeważnie się nie płaci, ale zawsze przy katedrze jest jakaś dodatkowa atrakcja – wieża lub dzwonnica, możliwość wejścia na tarasy (katedra w Mediolanie), baptysterium, podziemia, skarbiec, krypty, muzeum… Każda taka atrakcja kosztuje. Jak widać ceny wstępów do wszystkich turystycznych atrakcji są dość wysokie. Ale w północnych Włoszech można zobaczyć też kilka pięknych miejsc zupełnie za darmo – poza katedrami byliśmy na przykład na urokliwym cmentarzu-pomniku żołnierzy amerykańskich poległych w II wojnie światowej we Florencji. Warta odwiedzenia jest z pewnością Wenecja, którą przemierza się pieszo, a Plac Świętego Marka robi ogromne wrażenie nawet jeśli nie wjedzie się na dzwonnicę tylko ogląda go z dołu. Krzywą Wieżę w Pizie też zobaczyliśmy tylko z zewnątrz – w końcu z zewnątrz widać, że ona jest krzywa 😉 Zwiedzając dość intensywnie przez dwa tygodnie, bez żadnej przerwy na plażowanie czy leniuchowanie wydaliśmy na wszystkie bilety wstępu 2052 zł. Dla porównania na obiady „tylko” 1035 zł. Podsumowując – jadąc na południe Włoch na dwa tygodnie i nastawiając się na intensywne zwiedzanie, trzeba nastawić się też na intensywne wydatki 😉 Ale warto – jeśli ktoś tak jak ja najlepiej odpoczywa w ruchu, a nie leżąc na plaży i bumelując cały dzień. Po takim intensywnym urlopie zawsze chętnie po powrocie siadam do komputera i zabieram się do pracy.

ceny we włoszech 2018